Nino Varon: Adalar Deklarasyonu Çalıştay Konuşması

Nino Varon: Adalar Deklarasyonu Çalıştay Konuşması

25 Şubat 2024 günü Büyükada Deniz Kulübünde düzenlenen Adalar Çalıştayı’nda Sayın Nino Varon’un yapmış olduğu konuşmadır. 

Ali Mengü Şeker: Biz kürsüde dört kişiyiz, panel katılımcılarını tanıyorsunuzdur muhakkak, kendi konularında Türkiye çapında da tanınmış isimler var, Sayın Nino Varon, Sayın Haluk Eyidoğan, Sayın Bülent Mısırlıoğlu(alkışlar)… Sayın Nino Varon Bey, ben ilk sözü kültür konusunda izninizle size vermek istiyorum.  Buyurun lütfen, sizi dinleyelim.

Şimdi Ediz Hun’un, Ataol Behramoğlu’nun yanında da kültür konusunu konuşmak pek kolay değil…

Ülkeler sanatları ile vardır biliyor musunuz! Türkiye’nin tanınması, 2000 yılında Galatasaray’ın Avrupa şampiyonu olması ile doruk noktasına çıkmıştır. Ülkemizin dünya çapında sanatçı yaratmama kompleksini anlamak mümkün değil. Bunu anlamakta güçlük çekiyorum. Fazıl Say büyük çaplı bir sanatçıdır, fena değildir kendisi. Tarkan da öyle. Modern Türk kadınının bayraktarı Ajda Pekkan’ın gayretleri de küçümsenemez. Aklıma ilk gelenler bunlar. Ama yetersiziz bu konuda.

Dolayısıyla ülkelerin kendisini tanıtması için büyük sanatçı yaratması gerekiyor. Ülkemizi tanıtmamız için ciddi sanatçı yaratmamız lazım, dünya çapında!

Biz de Ada’da sanatla başlayabiliriz. Sadece Büyükada’dan değil, Adalar’dan çıkan bir sanatçı diye övüneceğimiz Fedon’un dışında da insanlar lazım. Sporcularız gibi sanatçılarımızla da öne çıkmamız insanlar lazım. Bizde çok şarkı çıkmıştır, birçok sporcu da çıkmıştır. Adalar’dan büyük sanatçı çıkarmak kolaydır.

Tabii benim gençliğimde kaleci olduğumu bilenleriniz vardır, benim bir de yedek kalecim vardı, bizim Fedon! Ben sakatlanmam için Kiliseye gidip dua eden Fedon, …(Kahkahalar)

Eskiden Adalar arası ilişkiler daha sıcaktı, çok daha spor ve yakınlık vardı. Şimdi herkes kendi adasına kapanmış durumda. Burgaz’da diskoteğime gelmişsinizdir…Biz, Woodstock festivaline de katkısı olan bir vatandaşınız olarak (kahkahalar).. Şimdi ben, müzikle ilgili veyahut yerel kültürün bir parçası olan yaratıcı bir grup çıkarsa diye hayal etmiştim. Woodstock diye dünyada rockçıların ve afedersiniz esrarkeşlerin bol bol gittiği dünya çapında bir ada var. Ben Ada’da Woodstock olursa ne güzel olur hayal ettim ama bir yandan da eğer burada olursa bizim Ada’da ormanlar beş dakikada yanar diye düşündüm ve dolayısıyla bu hayalimden vazgeçtim. Fakat yine de Adalar’da, Adalar’ın vazgeçilmezi olmasını istediğim bir hayalim var, Adalar müzik, tiyatro, film ve saire sanatların merkezi olsun.

Eskiden Adalar’dan çıkan çok sayıda sporcumuz oluyordu. Sporcu da yaratan bir Adalar hayal etmeliyiz. Burada eski insanlar var, eski Adalar kültürünü bilenler bilir; toplumsal gelişimin eski kültürümüzü ve yaşama saygıyı hatırlamasında fayda var. Ermeni, Rum arkadaşlarımız var, Türkler, Kürtler hep beraber büyüdük biz, beraber yaşıyoruz, o Büyükada’yı başka bir hale getirmek isteriz her açıdan.

Ben o kadar da prensip adamlarından değilim, ama benim önerim, dileğim, sanata ilgi ve sahip olduğumuz o eski kültürü, sanatı ve toleransı hatırlamakta fayda var. Bunun için çok çalışmamız lazım. Birlikte yaşamımızı daha güzel kılan Adalar’daki derin kültürümüzü kabullenmeyenlere ve anlamamazlık gösterenlere de daha faydalı olmamız için çalışmamız lazım. Onun için o eski günlerin keyfini onların da bilmesi ve yaşaması lazım. Pek kolay değil ama, gayretin de faydası olur.

Büyükada konserlerini ve sanatsal her türlü gelişimi desteklemeliyiz, ben de elimden gelen gayreti göstereceğim. Büyükadalı olduğum için benden de bir yardım talep edilirse her zaman hazırım. Müzik olsun, sanat olsun yeter, her zaman hazırım. Teşekkür ediyorum. (Alkışlar)

Ali Mengü Şeker: Nino Varon’a teşekkür ediyoruz.